Zabawki i ich rola w życiu dzieci

Daniel

Zabawki należą do grona przedmiotów uwielbianych przez wszystkie dzieci. Mało tego, że maluchy je kochają, one potrzebują ich do prawidłowego rozwoju. Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, iż zabawki pełnią bardzo istotne funkcje w życiu ich pociech. Zastanawiasz się jakie? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Funkcja zabawowa

Jak sama nazwa wskazuje, zabawki służą do zabawy. Nie trudno się więc domyślić, że podczas takiej aktywności dzieci są radosne i mogą się zrelaksować. Podczas zabawy dzieci uczą się wielu rzeczy, które przydadzą im się w dorosłym życiu. Często używając zabawkowych przedmiotów, naśladują dorosłych oraz ich czynności, takie jak np. gotowanie, prasowanie, opieka nad potomstwem. Takie spędzanie czasu pomaga w samoregulacji, dzięki czemu pociechy stają się spokojniejsze. Posiadanie własnej zabawki, np. ukochanego pluszowego misia, daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa. Jest ono niezbędne do harmonijnego rozwoju dziecka. Pluszak może okazać się pomocny w trudnych sytuacjach, m.in. podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym i innych miejscach, które stresują pociechy.

Zabawki-funkcje rozwojowe

Poza oczywistą funkcją zabawową i dawaniem poczucia bezpieczeństwa, zabawki pełnią również inne role. Większość zabawek wspiera prawidłowy rozwój malucha. Świetnym przykładem są klocki, które rozwijają motorykę małą i dużą. Dzięki temu dzieci radzą sobie lepiej w szkole, np. podczas nauki pisania. Wyćwiczone paluszki to nie wszystko! Tworzenie budowli z klocków ćwiczy wyobraźnię przestrzenną i koncentrację. Jest też dobrym treningiem cierpliwości, a nawet współdziałania, jeśli budowanie odbywa się w towarzystwie przyjaciół lub opiekunów. Podobnie działają puzzle i inne układanki. Zabawki takie jak lalki czy figurki pozwalają odbyć trening umiejętności społecznych oraz regulować emocje. Wszelkiego rodzaju gry, w których pociechy rywalizują ze sobą, uczą wygrywania i przegrywania, a także znoszenia obu tych stanów z godnością. Zabawkowe kuchenki, pralki itp. dają możliwość wcielania się w rolę dorosłych i ćwiczenia cennych umiejętności. Jak widać rola, jaką pełnią zabawki jest niesamowita. Warto więc zapewnić dzieciom dostęp do przedmiotów, które będą stymulować ich rozwój.